СЕ НАОЃАТЕ ВО: Почетна - МЕДИКАЛ - Пластична хирургија

Пластична хирургија

Пластична хирургија


Во современиот свет, се повеќе и повеќе луѓе прибегнуваат кон интервенција на пластична хирургија за да го постигнат посакуваното совршенство, да ги избришат или да ги елиминираат нивните надворешни недостатоци кои ги угнетуваат и се мешаат во нивната самодоверба. Еве ги главните насоки на модерната пластична хирургија:


Во современиот свет, се повеќе и повеќе луѓе прибегнуваат кон интервенција на пластична хирургија за да го постигнат посакуваното совршенство, да ги избришат или да ги елиминираат нивните надворешни недостатоци кои ги угнетуваат и се мешаат во нивната самодоверба. Еве ги главните насоки на модерната пластична хирургија:

Пластична – реконструктивна хирургија на градите

Градите се сметаат за еден од најважните симболи на женственоста, основен комплементарен елемент на целокупната естетика на женското тело. За жал, градите не се секогаш во саканата големина и облик. Ова, пак, негативно влијае на женската психа и социјалното однесување на фер сексот. Преку следните интервенции во современата пластична хирургија имате можност да ја постигнете саканата форма и големина на вашите гради:

 • Зголемување на дојката со импланти – работиме со истакнати пластични реконструктивни лекари и професори во неколку клиники. Импланти се најдобрите американски брендови во светот – Ментор или Натрел. Пациентите добиваат бесплатно специјалниот градник кој се користи по 
 • операцијата. Имплантите имаат доживотна гаранција.

 • Намалување на јачината на бистата – Ова е процедура која ги отстранува мастите, ткивата и кожата од млечната жлезда за да добиете помали, полесни и построги гради. Во операцијата за намалување на бистата, потемната површина околу градите наречена ареола е намалена на нормална големина. Операцијата има за цел да ја зголеми големината на бистата на онаа што најмногу одговара на телото на пациентот.
 • Подигнување на градите
 • Абдоминопластика

  Абдоминална или абдоминална пластична хирургија е постапка во која телото е повторно скулптурирано со отстранување на вишокот, лабава кожа и акумулирана поткожна маст во стомакот и половината.

 • Рака за лифтинг / Brachyoplasty /

  Ова е хируршка процедура која го отстранува висиниот вишок на кожата под пазувите што произлегуваат од значително губење на тежината или губење на еластичноста на кожата поради стареење. Во случаи каде што липосукцијата е несоодветна, професионалците препорачуваат брахитопластика. Оваа постапка, во комбинација со липосукција, може да даде поприродна крива на рака и, се разбира, подобри резултати. Брахиопластијата, пак, не е понудена како постапка за губење тежина и затоа се препорачува за пациенти кои не се значително прекумерна тежина.

 • Инјектирање на масно ткиво

  Масното инјектирање многу често се применува на лицето. Тие се користат за да ги згусат усните, да ги отстрануваат длабоките брчки околу устата, да формираат јакни и дури малку да ја зголемат долната вилица. Тие исто така често се користат за поправање на обликот на седловите делови и зголемување на контурата на колкот, како и за елиминирање на деформитети како што се вдлабнатини предизвикани од претходната липосукција. Исто така се користи и по некои видови несреќи.

 • Липосукција

  Благодарение на растечката пластична хирургија, овој вишок на маснотии, локализиран во некои области што не се подложни на диета или вежбање, може лесно и беспрекорно да се отстрани со овој метод.

 • Ласерска липолиза

  Денес ласерската липолиза е поефективен редуктор на масни површини отколку традиционалната липосукција. Техниката на ласерска липолиза е неинвазивна скулптурална процедура класифицирана како најмала хируршка интервенција и е многу поудобна и ефикасна од старата. За разлика од класичната вакуумска техника, ласерската липолиза е на принципот на инјектирање во поткожниот слој, правејќи мала засеја под локална анестезија. Утврдено е дека слични масти кои се тврдоглави за диети или вежби се успешно отстранети со ласерска липолиза. Методот се користи за отстранување на одредени масни клетки, а не директно на целото ткиво. Ова не само што го намалува издигнувањето на маснотиите под кожата, туку и го стимулира производството на колаген, што му дава на кожата поцврст и помлад изглед.

  Ринопластика

  Ринопластијата е уште еден тренд во модерната пластична хирургија, која се здобива со зголемена популарност. Преку оваа операција можете да ја промените големината, обликот и изгледот на носот. Ринопластијата создава нов изглед со менување на фундаменталната тетива и структурата на коската. Операцијата може:

  • Намали го носот
  • Направи го носот разреден
  • Направи го носот пократок
  • Направи го носот директно или на чип
  • Подигнете го носот

  Септопластика

  Неправилното распоредување на бариерата на носот може да доведе до потешкотии при дишење. Корекцијата го менува целиот нос и задачата на хирургот е да биде хармонична кон лицето. Рана консултација со специјалист за очи, нос, грло е потребна поради проблеми како што се запуштен нос, алергиски ринитис или синузитис.

 • Операцијата за кревање веѓа

  Постапката е индивидуална во зависност од состојбата на кожата, мускулниот тонус, висината на челото, структурата на коските и видот на прилагодувања што ги сакате. Иако засеците обично се наоѓаат во косата, пациентите без или со намалена коса, исто така, може да имаат корист од придобивките од постапката. Сите овие индивидуални фактори се земаат предвид при одредување на соодветна постапка или комбинација на процедури.
  Лифтот е хируршка интервенција; неоперативните подмладувачки методи на третман немаат исти резултати, но тие помагаат да се продолжи со операцијата за време кога тоа навистина ќе биде потребно. Насеците обично се затворени со шавови, кожни лепила, хируршка лента или специјални клипови. Доколку е потребно, може да се користат постојани рабови, мали хируршки завртки или механизам за впивање во областа на храмот.

  Facelifting

  Оваа операција се препорачува за кожата на лицето, кивање на кожата под долната вилица, релаксирани мускули на вратот и акумулација на маснотии во подлогата. Обично сече што почнува од линијата на косата во храмот, поминува пред ушите и завршува во кожата на скалпот зад нив. Подобрувањето на контурите се постигнува со проширување на меките ткива назад и затегнување на мускулите со отстранување на мускулните и масното ткиво на вратот и лицето. По постапката на затегнување и истегнување, вишокот на кожата се исфрла. Зашива со естетски шевови кои не оставаат лузни.

  Мини фасетирање

  Постапката е препорачлива во случаи кога кожата на лицето не е премногу опуштена, кога кожата е под долната вилица, лабавите мускули на предниот дел на лицето и јаболчињата.
  По затегнување на релаксираните мускули и ткива, вишокот дел се отстранува.

  Подигање на челото

  Ова е операција која се применува на пациенти со брчки и лабава кожа во областа на челото. Тоа им помага драматично да ги подобри овие промени. Во истата постапка, операција за укинување на веѓите, која е потребна кај многу пациенти со смени на веѓите поврзани со возраста, може да се направи во иста постапка. Набљудувањето на сите ткива и мускули се постигнува со ендоскоп кој се вметнува низ мали засеци во кожата и кожата на главата.

  Подесување на брадата

  Оваа операција се применува на продолжен или слабо развиен брадата. Обично се прави заедно со корекција на носот и лифтови на кожата. Во слабо развиена брадата, протезата се користи за да се прошири, а долг дел отстранува дел од коскената површина.
  Имплантите што се користат се обично MedPor, масти или коски од пациентот. Бидејќи операцијата е направена преку усната шуплина, нема остатоци од лузни. Доколку е потребно, естетската хирургија на брадата е комбинирана со липосукција на основното масно ткиво.

  Отопластика

  Ова е хируршка процедура која има за цел да ја промени формата и големината на надворешното уво. Овој тип на интервенција се користи за повлекување на ушите назад во главата или за намалување на нивната големина.

  Ако имате загриженост во врска со големината или обликот на вашите уши, нашите професионални хирурзи можат да понудат трајни резултати кои ќе ви помогнат да ја изградите вашата самодоверба и да бидете задоволни со вашиот естетски изглед. Најчеста техника во овој тип на интервенција е мал засек во задниот дел на увото, кој ја открива ушната ‘рскавица. Можеби ќе треба да користите фиксни конци за да го држите новиот облик на увото. По постапката, пожелно е да се избегне туширање или капење, како и спиење од една страна, во оперативните зони.

  Аурикулопластика

  Аурикулопластиката е операција за лепење на испакнатите уши на главата. Урнеци на ‘рскавицата се открива со намалување на ушите, ремоделирање и, со помош на неподдржани навои, се прилепува на кожата зад увото. На овој начин увото се вклопува назад и изгледа подобро. Користејќи друга техника, малку кожата е отстранета и увото ‘рскавица е обратна со шиење.

  Блефаропластика

  Очните капаци се дел од лицето кое најмногу ги манифестира знаците на стареење. Повлекувањето на збрчканата чувствителна и тенка површина на очните капаци влијае на целокупната визија на очите и очите. Затворањето на очните капаци и површината под око е проблем поради стареење или наследност, но лесно може да се отстрани оперативно. Деликатна инцизија се користи по линија на веѓите на горните и долните очни капаци. Копчето на горниот очен капак е коригирано. Конективното и мускулното ткиво се обновуваат, а вишокот на маснотии и кожа се отстрануваат. По извршувањето на оваа постапка на долниот очен капак, шевовите се затворени со завој

  Пред да се спроведе таква постапка, пациентот мора да биде подложен на целосен медицински преглед за да ги утврди техниките на интервенција. Во случај на состојби на болест како дијабетес, срцева слабост или интраокуларен притисок, операцијата се изведува по консултација со специјалист.

  Птоза

  Патот како медицински термин значи паднат горен очен капак. Лице со птокс не може да подигне еден или двата очни капаци на целиот пат, обично поради оштетување на очниот капак, подигање на очниот капак. Зафатениот очен капак може само да падне или целосно да го покрие ученикот, што резултира со намалување на видот. Болеста може да се наследи, стекната при раѓање или стекната подоцна.

  Најчесто е потребна хирургија, иако постојат исклучоци кои можат да се третираат конзервативно. Офталмологот ја одредува потребата за хируршка интервенција, земајќи ја предвид возраста на пациентот, сериозноста на состојбата и дали е засегната една или двата очни капаци.

  Зголемување на колкот

  Естетичните хирургически процедури, прилагащи се на седалищната част, представляват увеличаване или ре-контуриране на глутеалната (седалищната) област, чрез един от следните три метода:

  • Липосукция (ако е необходимо само редуктивно моделиране)
  • Липосукция и увеличаване чрез присаждане на микромазнини
  • Поставяне на глутеални (силиконови) импланти

  Тези три техники могат да се използват в комбинация, за да се постигне крайния желан резултат. Те могат да включват също и фиксиране, повдигане и резекция на кожата.

  Корекција на генитални делови

  Гениталните проблеми може да бидат пост-гестациски, возрасни и / или наследни. Важноста на гениталните болести не треба да се потценува. Нездравите состојби и поплаки во оваа област може да бидат многу непријатни за една личност, особено кога сексуалниот живот на двајца партнери е засегнат.

  Методи на работа

  1. Инјекции: Непотребно масно ткиво од одредени области се инјектира во вагиналните усни или пуби откако се чисти;
  2. Лабиропластика: ова е операција која ја намалува големината на внатрешните вагинални усни (мали лабии);
  3. Вагинопластика: бременоста и трудот го зголемуваат обемот на внатрешната вагина и предизвикуваат внатрешно и надворешно кивање;
  4. Обнова на хименопауза / Главната цел на оваа интервенција е да се обнови анатомскиот изглед на химната мембрана и да предизвика специфично крварење за време на сексуалниот однос.

  Намалување на машките гради /гинекомастија/

  Ова е бенигно зголемување на градите кај мажи од 1 до 10 см, предизвикани од нерамнотежа на хормоните тестостерон и естроген. Тоа може да се види само во една града, како и во двете нееднакви. Момчињата што минуваат низ пубертетот, како и мажите, можат да развијат гинекомастија како резултат на нормални промени во силата на хормоните. За да ја сокријат својата состојба, мажите често избегнуваат одредени физички настани или врски.

  Генерално, гинекомастијата не е сериозен здравствен проблем, но справувањето со него е многу потешко. Момчињата и мажите со овој проблем може да добијат ретки болки во градите, што за возврат ги прави да се чувствуваат уште понепријатно.

  Циркулација

  Обрежувањето, исто така познато како обрежување или пластична хирургија на коските, е хируршко отстранување на кожичката (крајот на кожата што го покрива пенисот, која лесно може да се движи како покрив и ја открива главата на пенисот).

  Корекција на машки генитални органи

  Мажите со помала должина на пенисот ги пресекуваат лигаментите што го поврзуваат со пуби. На овој начин се ослободува дел од пенисот кој е инаку скриен во масното ткиво и се постигнува продолжување од 2-3 см.
  Задебелување на пенисот се постигнува со трансплантација на маснотии од половината на пациентот, помеѓу кожата и пенилното ткиво. Екстракцијата и вметнувањето на маснотиите се врши преку мали парчиња од 2 мм. Со користењето на овој метод се постигнува задебелување на пенисот со до 2 см. Ако има поголемо количество масно ткиво во областа на срамни влакна, таа се отстранува преку липосукција и така пенисот, ослободен од овој слој, при ерекција може да стекнува поголеми димензии.


Контакт
Телефони: 043/550-773 | 078/305-329
Факс: 043/550-773
Е-маил: info@supertravel.com.mk
Адреса
бул. "Македонија" бб
Кавадарци
Р. Македонија