СЕ НАОЃАТЕ ВО: Почетна - КРСТАРЕЊА 2023/24 - ГРУПНО КРСТАРЕЊЕ со бродот MSC SEAVIEW –Западен Медитеран Термин: 26 април 2024 – 4 мај 2024

ГРУПНО КРСТАРЕЊЕ со бродот MSC SEAVIEW –Западен Медитеран Термин: 26 април 2024 – 4 мај 2024

ГРУПНО КРСТАРЕЊЕ со бродот MSC SEAVIEW

Западен  Медитеран

Термин: 26 април 2024 – 4 мај 2024

• ГАРАНТИРАНО ПОАЃАЊЕ •

 • Компанија: MSC Cruises
 • Брод: MSC Seaview
 • Појдовно пристаниште: Барселона, Шпанија
 • Земји на крстарење: Шпанија, Франција, Италија

image

 

 

 

 

 

Крстарете по Медитеранот и посетете ги Барселона, Кан, Џенова, Специја, Рим и Мајорка со организиран авионски повратен превоз, сите трансфери, ноќевање во Барселона, водич, 8-дневно крстарење, пристанишни такси и гратис за екипажот по цена од .

1349 

MSC Seaview е брод  на MSC кој е пуштен  во 2018 година, чија изградба е околу 700 милиони евра. Бродот е долг 323 метри и има капацитет од околу 4.500 патници и околу 1.400 членови на екипажот. Бродот е дизајниран така што ќе бидете поблиску до морето и сонцето од кога било досега. Уникатно шеталиште, кое речиси го допира океанот, го опкружува целиот брод и ви овозможува многу лесен пристап до рестораните, базените и стаклената кула со прекрасен поглед. Бродовите MSC се синоним за италијанскиот дизајн и елеганција и го претставуваат врвот на технологијата и удобноста што може да му се обезбеди на патникот на крстарење.

 

MSC Seaview нуди разновидни содржини достапни за патниците: ресторани, базени, теретана, спортски терени… За најмладите има посебен простор само за играње и забава. Театар, диско, казино, барови и салони ќе се погрижат секој момент од крстарењето да биде интересен. Во самото срце на бродот се наоѓа небесната оаза на мирот, луксузниот MSC AUREA Spa. Овој луксузен велнес центар нуди многу можности за релаксација од сауни и турски бањи, соба за таласотерапија, простор за релаксација до соба за масажа.

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ

 

1. Ден (26.04.2024):  Белград / Црна Гора – Барселона
 
Патници од Србија

Собир на групата на аеродромот Никола Тесла во 15:00 часот на шалтер на ОКИ Ер. Летот на Ер Србија ЈУ 584 на релација Белград – Барселона со полетување во 17:10 часот и слетување на аеродромот Ел Прат во Барселона во 19:50 часот. По завршување на граничните формалности, трансфер со автобус до хотелот. Ноќевање.

 

Патници од Црна Гора

Собир на групата на аеродромот во Подгорица во 13:00 часот на шалтер на ОКИ Ер. Лет на Ер Србија ЈУ 173 на релација Подгорица – Белград со полетување во 15:20 часот и слетување во 16:10 часот. Летот на Ер Србија ЈУ 584 на релација Белград – Барселона со полетување во 17:10 часот и слетување на аеродромот Ел Прат во Барселона во 19:50 часот. По завршување на граничните формалности, трансфер со автобус до хотелот. Ноќевање.

2.Ден (27.04.2024):         Барселона, Шпанија

По појадок, напуштање на хотелот и слободно време во Барселона. Трансфер до пристаништето и качување на бродот MSC Seaview . Откако ќе ги завршите формалностите за качување и ќе се сместите во кабините, можете да ручате на палубата 8 во ресторанот со шведска маса на Маркетплас.

 

Барселона се смета за најатрактивниот град на Медитеранот. Милиони туристи доаѓаат во главниот град на Каталонија во потрага по архитектонските дела на уникатниот Гауди, за да се восхитуваат на неверојатните форми на црквата Саграда Фамилија и зградите Casa Batllo и La Pedrera. Прошетајте по пешачката улица Рамблас и низ готскиот кварт и заљубете се во посебната космополитска атмосфера на овој медитерански главен град.

3. Ден (28.04.2024):        Кан, Франција

Азурниот брег е веројатно најпознатиот туристички регион во светот, и тоа со добра причина. Пријатната клима, сината боја на морето и секогаш сончевото небо привлекуваат патници од цела година. Cannes Croisette е шеталиште каде шетаат светските филмски ѕвезди, а има и продавници на најскапите брендови за облека. Ница е најголемиот град во регионот, а англиското шеталиште и плоштадот Масена не се пропуштаат.

Ден (29.04.2024):         Џенова, Италија

Џенова е едно од најважните пристаништа на Медитеранот, а не само на Италија. Традицијата на пловидба по Медитеранот овде е стара илјадници години, а морепловството и трговијата се вткаени во секое место и зграда на овој прекрасен град. Лантерна, односно светилникот висок 117 метри и катедралата Свети Лоренс се препознатливи симболи на Џенова, потоа тука се аквариумот, Дуждовата палата и плоштадот Ферари со прекрасната фонтана и операта Карло Феличе. Недалеку од Џенова е Портофино, најшармантниот град на лигурската ривиера.

05. Ден (30.04.2024):      Ла Специја, Италија

Ла Специја е пристанишен град во регионот на Лигурија, познат по својот многу интересен Технички поморски музеј. Ла Специја е почетната точка на локалниот воз кој сообраќа до блиските села познати како Cinque Terre, односно „Five Lands“. Областа Cinque Terre е една од најживописните и најпознатите крајбрежни области на Медитеранот. Во близина се и прекрасните тоскански градови Пиза и Лука.

06. Ден (01.05.2024):      Рим, Италија

Вечниот град е вечна инспирација за сите патници кои имале среќа да одат на аџилак во овој град со име кое е темел на нашата цивилизација – Рим. Римските форуми беа центарот на политичкиот, верскиот, трговскиот и секој друг живот на антички Рим. Brdašce Campidoglio и денес се смета за центар на градот и таму се наоѓа Palazzio Senatorio, односно палатата која е официјалното работно место на градоначалникот на Рим. Пјаца Венеција и Виа дел Корсо секогаш се полни со толпи луѓе кои бараат продавници за зделка и убави ресторани, а сите патишта некако водат до Фонтаната Треви. Не заборавајте да превртите паричка!

07. Ден (02.05.2024):     Ден на море

MSC Seaview е брод MSC лансиран во 2018 година, чија изградба е околу 700 милиони евра. Бродот е долг 323 метри и има капацитет од околу 4.500 патници и околу 1.400 членови на екипажот. Бродот е дизајниран така што ќе бидете поблиску до морето и сонцето од кога било досега. Уникатно шеталиште, кое речиси го допира океанот, го опкружува целиот брод и ви овозможува многу лесен пристап до рестораните, базените и стаклената кула со прекрасен поглед. Бродовите MSC се синоним за италијанскиот дизајн и елеганција и го претставуваат врвот на технологијата и удобноста што може да му се обезбеди на патникот на крстарење. MSC Seaview нуди разновидни содржини достапни за патниците: ресторани, базени, теретана, спортски терени… За најмладите има посебен простор само за играње и забава. Театар, диско, казино, барови и салони ќе се погрижат секој момент од крстарењето да биде интересен. Во самото срце на бродот се наоѓа небесната оаза на мирот, луксузниот MSC AUREA Spa. Овој луксузен велнес центар нуди многу можности за релаксација од сауни и турски бањи, соба за таласотерапија, простор за релаксација до соба за масажа.

08. Ден (03.05.2024):     Мајорка, Шпанија

Мајорка е најголемиот остров на Балеарскиот архипелаг и е познат по своите прекрасни плажи и одморалишта кои ги посетуваат милиони туристи. И покрај сето тоа, градот Палма е изненадувачки убав, со пријатна големоградска атмосфера која го задржува островскиот шарм и покрај големиот број туристи. Стариот градски центар на Палма е многу добро сочуван, со прекрасни палати и знаменитости. Алмудаина е една од кралските палати на шпанските монарси од династијата Бурбон, а веднаш до палатата се наоѓа прекрасната готска катедрала од 13 век, пред која е езерце со водопад, најпрепознатливото место во Палма.

09. Ден (04.05.2024):     Барселона – Белград / Црна Гора

Патници од Србија

По појадок, слетување и слободно време во Барселона. Трансфер до аеродромот Ел Прат. Летот на Ер Србија ЈУ 585 на релација Барселона – Белград со полетување во 21:25 часот и слетување во 23:55 часот на аеродромот Никола Тесла. Крај на патувањето.

 

Патници од Црна Гора

По појадок, слегување од бродот и слободно време во Барселона. Трансфер до аеродромот Ел Прат. Лет на WizzAir W4 5154 на релација Барселона – Тирана со полетување во 22:55 часот и слетување во 01:25 часот. Организиран автобуски превоз од Тирана до Црна Гора. Крај на патувањето

 

ВНАТрешНА КАБИНА

1349 

КАБИНА СО ПРОЗОР

1449 

БАЛКОНСКА КАБИНА

1549 

 

 • Деца до 18г, во кабина со двајца возрасни  – 599,00€
 • Доплата за еднокреветна кабина –799,00€
 • Можност за поаѓање од Скопје -на барање со доплата                                           

    *Цените на крстарењето се загарантирани и потврдени од нашиот тим.

                Ден

Пристаниште

Пристигнување

Поаѓање

27.04.2024

Барселона , Шпанија

17:00

28.04.2024

Кан, Франција

08:30

17:30

29.04.2024

Џенова ,Италија

07:00

18:00

30.04.2024

Ла Специја , Италија 

07:00

18:00 

01.05.2024

Чивитавекија (Рим) ,Италија 

07:00

19:00 

01.05.2024

на отворено море

01.05.2024

Палма Палма де Мајорка , Шпанија

09:00 часот

23:00

01.05.2024

Барселона , Шпанија

08:00 часот

 

Задолжителна доплата на бродот:

• Бакшишите за персоналот на бродот се задолжителни и се плаќаат на бродот: 84 евра по лице за целото крстарење и 42 евра за деца на возраст од 2 до 13 години 

 

Во арнажманот е вклучено:

• Авионски билет Белград – Барселона – Белград со вклучени аеродромски такси

• Сите трансфери аеродром – хотел – пристаниште – аеродром

• Ноќевање со појадок во хотел со 4* во Барселона

• Туристички водич за време на целото патување и крстарење

• Разглед на Рим и Џенова

• 7-дневно крстарење на бродот MSC Seaview (кабини на брод со туш/тоалет, клима, сеф, ТВ, фен, крпи), полн пансион со разновидни оброци, вода од машината, кафе, чај, грицки, капитенска свечена вечера со специјално мени, базени, џакузи, фитнес центар, диско, театар, разни дневни активности, услуга за качување и истовар на личен багаж

• Пристанишни такси во износ од 160 €

 

Во аранжманот не е вклучено:

• Индивидуални трошоци

• Факултативни екскурзии (Барселона, Кан ,Џенова , Ла Специја , Рим , Палма)

• Лична потрошувачка (алкохол и сите други пијалоци кои ги нарачувате во бар/ресторан, перална, здравствени третмани и

третмани за убавина, фризерски салон, телефонски повици и интернет)

• Задолжителна полиса за патничко здравствено осигурување која го покрива и Ковид-19

• Трошоци за издавање на сите потребни визи (доколку се потребни )

Потребни документи и правила:

 • Патниците мора да имат валидност на пасош повеке од 6 месеци од терминот на патување 
 • Сите правила и услови  се дефенирани во правилникот на бродската компанија MSC .
 • Бродската компанија го задржува правото на промена на програмата и рутата на крстарење доколку има налагање на непредвидени околности по правилата на мегународните стандарди за крстарење и превозна патници по море.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени околности.
 • Коузон Травел   не сносува никаква одговорност во случај на неисправни патни документи (пасош) или за непоседување на потребната виза за ова патување доколку е потребно
 • Коузон Травел   не сносува одговорност доколку дипломатскито конзуларно претставништво го одбива патникот за издавање на виза или ако имиграционото оделение на странската земја не дозволи влез на патникот . 

 

Услови за резервација и начин на плаќање :

 • При резервација се плаќа депозит од 40% 

Корисникот е должен да го плати остатокот од цената на крстарењето во периодот определен од компанијата за крстарење MSC Cruises , како што следува:

 • За крстарења со времетраење помало од 15ноќи – 20 дена пред датумот на поаѓање ;

 

COVID-19:

• Туристичка агенција КОУЗОН И КО работи во согласност со правилата и прописите на Европската Унија и компанијата MSC Cruises. Обврска на агенцијата и патниците е да ги почитуваат сите валидни и потенцијални нови услови за патување (обврска за тестирање,вакцинација и слично). Туристичката агенција ќе ги информира патниците за актуелната регулатива, како и за промените што ќе ги воведе компанијата MSC Cruises, доколку ги има.

• Задолжителна е полиса за патничко здравствено осигурување што покрива Ковид-19

 

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари

 

Напомена:

Минимален број на патници на база на која е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 20 возрасни 

 

Забелешки:

 • При лоши временски услови или друга виша сила, организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата

 

Контакт
Телефони: 043/550-773 | 078/305-329
Факс: 043/550-773
Е-маил: info@supertravel.com.mk
Адреса
бул. "Македонија" бб
Кавадарци
Р. Македонија