СЕ НАОЃАТЕ ВО: Почетна - ВИКЕНД - Трикала - Божиќно село и Метеори

Трикала - Божиќно село и Метеори

Термини : 05.12(недела); 12.12(недела); 19.12(недела)

05.12.2021 СКОПЈЕ – МЕТЕОРИ-ТРИКАЛА  Состанок на групата и поаѓање во 05 00ч. на Дрводекор.

Се патува преку граничниот премин Богородица. Денско возење со попатни паузи за одмор и гранични формалности. Пристигнување на Метеорите,  Тесалија,  манастири поставени на високи камени столбови, комплекс кој никого не остава рамнодушен.Манастирите се градени на самите врвови на камените столбови, кои се високи по неколку десетици метри и до кои може да се стигне единствено пешки. Биле откриени од Свети Атанасиј и денес претставуваат вистинска туристичка атракција. Комплексот манастири е ставен под заштита на УНЕСКО, бидејќи претставуваат вистинско светско наследство. Денес од шесте манастири, пет се машки а еден е женски манастир. Посета на  најголемиот манастир Голема Метеора и еден од најубавите манастири – Варлаам. Патувањетопродолжува накај Трикала.  По пристигнувањето, слободен ден за прошетка низ бајковитото Божиќно село.

Препуштете се на фантазиите и уживајте во, забавниот парк за деца и возрасни, куќата на Дедо Мраз, куќата на џуџињата, куќата на самовилите, посетете ја фабриката за чоколади, слаткарница, музејот на печурките, бунарот на желбите...

 Во договор со водичот, во попладневните часови (околу 18.00 ч.)поаѓање за Македонијна. Пристигнуивање во Скопје во вечернирте часови.

 

Цена на аранжманот 1.300 ден.

Цена за деца до 12 год: 1.000 ден.

Фамилијарен пакет 1: двајца возрасни и едно дете до 12 год - 3.000 ден.

Фамилијарен пакет 2: двајца возрасни и две деца до 12 год - 3.500 ден.

 

 Во цената е вклучено:

 • Автобуски превоз
 • Посета на Метеори ( влезница се плаќа на лице место)
 • Посета на Божиќното село воТрикала
 • Претставник од агенцијата во текот на патувањето

Во цената не е вклучено:

 • Здравствено патничко осигурување
 • Влезници за манастири

 

НАПОМЕНИ:

          За реализација на програмата потребни се минимум 40 лица

 • За ова патување потребен е сертификат за вакцинација со две дози и изминати најмалку 14 дена после втората доза, или негативен антиген или Пцр тест или доказ за прележан Ковид  не постар од  45 дена.
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото за промена на цената на аранжманот доколку дојде до помал број на патници од наведениот број, промена на девизниот курс, покачување на цената на горивото или измени за превоз според нов безбедносен  протокол за Ковид 19.
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање, во случај на недоволен бој на патници.
 • Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето т.е. редоследот на излетите поради непредвидени околности)
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата.
 • За ова патувањето важат општите услови на Т.А. СУПЕР ТРАВЕЛ
 • Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска

 

Ве известуваме дека тематскиот парк - Работилницата на Дедо Мраз и џуџињата Во Трикала ќе започне со работа од среда 10.12.2021 до 06.01.2022


Овие измени се направени согласно појавата на вирусот омникус.
Од денес 02.12.2021 воведени се нови мерки:
-Влезот е дозволен само за вакцинирани лица и лица кои го прележале вирусот во последните 6 месеци;
-за влез на деца до 12 години е потребен негативен брс тест или PCR
-Носење на маска е задолжително;
-Тематскиот парк ќе работи само на отворено.

Првото патување за Трикала ќе се реализира на 12.12.2021

 

Контакт
Телефони: 043/550-773 | 078/305-329
Факс: 043/550-773
Е-маил: info@supertravel.com.mk
Адреса
бул. "Македонија" бб
Кавадарци
Р. Македонија