СЕ НАОЃАТЕ ВО: Почетна - 8-ми Март - 8-ми Март во ИСТАНБУЛ

8-ми Март во ИСТАНБУЛ

И С Т А Н Б У Л


1 ден / 04.03.2021 четврток МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата и поаѓање од градовите:

Кавадарци во 16:00 ч,

Неготино во 16:15 ч,

Велес во 16:45 ч,

Скопје во 17:15 ч.(Хотел Вип наспроти Саем)

Куманово во 18:00

Се патува преку Р Бугарија. Ноќно патување со попатни паузи.


2 ден / 05.03.2021 петок ИСТАНБУЛ

Пристигнување во предпладневните часови, сместување во хотел. Хотелот се наоѓа во областа Лалели. По сместувањето со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со движење преку Капали чаршија до посета на:

-Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки) а денес е познат како плоштад Султан Ахмет важно место за градот во текот на целата историја со своите различни ознаки од времето на византискиот,римскиот и осмалинскиот период,

-Можност за индивидуална посета на Сината Џамија (изградена од познатиот Мехмед Ага и единствената џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња),

-Можност за индивидуална посета на Аја Софија (најпрво црква на Светата мудрост градена во времето на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија потоа се прогласува за музеј и беше една од најпосетуваните атракции во Истанбул за денес претседателот Ердоган повторно да ја претвори во џамија),

-Посета со локален водич на Византиската подземна цистерна Базиличка цистерна која датира од 6 век од времето на Јустинијан I,

-Палатата Топ Капи – (музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед и административен центар на Османлиската Империја во која турските султани живееле со векови и буквално представува град во град). слободни активности.можност за шопинг во Капали Чаршија,покриената чаршија од 61 уличка и околу 4.000 продавници.

Ноќевање.


3 ден / 06.03.2021.( сабота) ИСТАНБУЛ

После појадокот :

-Панорамски разглед со локален водич на градот,

-Посета на Вселенската Патриаршија ,возење покрај Златниот Рог,

-Кафе пауза на Таксим, најпознатиот плоштад во Истанбул,

-Незаборавното крстарење по Босфорот,

-факултативен разглед на прекрасната палата Долме Бахче со зелените паркови и раскошот кој го нуди и кој ќе ви остане во сеќавање),

-Факултативна посета на Miniaturk (овде може да ги видеме најпознатите градби на Турција во минијатурно издание , прекрасно место за добри фотографии) *Слободни активности.

Ноќевање.


4 ден / 07.03.2021. (недела) ИСТАНБУЛ

Појадок и одјавување од хотелот.

За крај посета на трговскиот центар FORUM во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazzoo. Поаѓање за Македонија, ноќно возење преку Р.Бугарија со попатни паузи.


5. ден / 08.03.2021(понеделник) МАКЕДОНИЈА

Пристигнување во утринските часови.


Цена на аранжманот: 5.500 мкд. (за уплата до 21.02.2021)

Редовна Цена: 6.130 мкд.


Во цената на аранжманот е вклучено:

- превоз на наведената релација со високо туристички автобус;

- 2 ноќевања со појадок во хотел со 3во Истанбул;

- посета на Хиподромот;

- посета на Сината Џамија;

-посета на Аја Софија;

- пешачки разглед со локален водич;

- професионален туристички придружник;

- организација и реализација на патувањето.


Во цената на аранжманот не е вклучено:

- панорамски разглед 10 € (задолжителна доплата за сите патници)

- крстарење со брод по Босфор - 20 €;

- посета на Долма Бахче Сарај(превоз,влезница и локален водич ) 25 €;

- посета на Подземната Византиска цистерна 15 €;

- посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) - 20€;

- посета на Miniaturk  (влезница,превоз, локален водич) - 10€;

- посета на Аквариумот Turkuazoo превоз | влезница) – 20€;

- здравствено патничко осигурување (задолжително) - 200мкд.


Напомена:

 • За реализација на аранжманот потребен е 35 патници;
  -Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање;
  -Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
  - Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;
  - Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот; (08.08.2021)
  - Уплата исклучиво во денари.

 • * Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.


ВИ ПОСКАУВАМЕ НЕЗБОРОВНО ПАТУВАЊЕ СО Т.А. СУПЕР ТРАВЕЛ

Контакт
Телефони: 043/550-773 | 078/305-329
Факс: 043/550-773
Е-маил: info@supertravel.com.mk
Адреса
бул. "Македонија" бб
Кавадарци
Р. Македонија